Aktualności
ZAPRASZAMY
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie, ZAPRASZA 15 maja, godz. 12.00, na wykład pt. „Co wiemy po 5 latach badań archeologicznych w radziejowskim klasztorze franciszkanów?”. Wykład wygłosi dr Jakub Mosiejczyk, z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, założyciel pracowni archeologicznej Archeo-Adventure.
Co wiemy po 5 latach badań archeologicznych w radziejowskim klasztorze franciszkanów?
Wystąpienie ma na celu popularyzować wyniki badań archeologicznych prowadzonych w związku z pracami konserwatorskimi kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Radziejowie. Wykopaliska przy fundamentach świątyni są prowadzone od 2021 roku. W trakcie pięciu sezonów badań rozpoznano pełen obwód przyklasztornego kościoła. Zadokumentowane nawarstwienia i znaleziska wskazują na poszczególne strefy wykorzystania klasztornej przestrzeni: od północy jako teren cmentarza, od zachodu granicę ze średniowiecznym miastem, od południa fundacje krypt grzebalnych i od wschodu gospodarczego zaplecza zakonnej kuchni.
W wyniku wszystkich sezonów pozyskano około 2 400 fragmentów ceramiki naczyniowej i kilkaset fragmentów ceramiki budowlanej co stanowi bazę źródłową do określenia charakterystyki miejscowego, późnośredniowiecznego garncarstwa. Pozyskano przy tym znaczący zbiór szkieł historycznych liczący ponad 300 fragmentów, który obejmuje szklanice i pucharki, szkło apteczne i tafle. Co roku szczątki kostne były poddane badaniom antropologicznym. Zebrane dane ukazały stan życia populacji miasta Radziejowa w XVI-XVIII wieku, natomiast wydzielony materiał osteologiczny ukazał różnorodność fauny klasztornej, która była spożywana na własne potrzeby ale też hodowana na ubój i sprzedaż we franciszkańskiej jatce zlokalizowanej w pobliskim Rynku.
Wykład jest w szczególności dedykowany słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku jak i wszystkim mieszkańcom Radziejowa zainteresowanym historią miasta. W trakcie spotkania spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
Kiedy i w jaki sposób wzniesiono przyklasztorną świątynię?
Jak były dekorowane renesansowe piece i co ma z tym wspólnego tulipan?
Kto został pochowany pod prezbiterium (i czy nas przestraszył)?
Jak wysocy byli chłopi w XVII wieku?
Czerwone czy czarne, która ceramika dominowała w radziejowskiej kuchni i czy gotowano w niej konia z kopytami?
Skąd wzięły się kieliszki w zasypach grobowych?
ZAPRASZAMY
TYDZIEŃ BIBLIOTEK.
Spotkanie ( Nie) zwykłych Mam.
Dziś nasza biblioteka wypełniła się śmiechem i radością najmłodszych!
Podczas wyjątkowego spotkania maluszki bawiły się, oglądały książeczki. Było magicznie i bardzo wesoło
Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania!
Do zobaczenia za tydzień w środę.
Biblioteka - miejsce, gdzie zaczyna się przygoda z książką!!
Świętowania ciąg dalszy!!! TYDZIEŃ BIBLIOTEK.
13 maja w naszej bibliotece odbyło się SPOTKANIE AUTORSKIE z panem Sławomirem Podlewskim - autorem książki " Nie zawsze było słychać śpiew skowronków. Z historii Polski według chłopów". Jak sam mówi, od zawsze interesował się historią i już jako mały chłopiec wsłuchiwał się w opowieści starszych ludzi. Robił notatki. Po latach wykorzystał zapiski i powstała ta oto książka. 250 lat historii. Dla jednych to dużo , dla innych nie. Zacytujemy za autorem … „wiemy, jak żyjemy teraz, ale czy wiemy, jak żyliśmy dawniej, kiedy chłopi mieszkali w kurnych chatach i byli bez mała niewolnikami, pracującymi na dobrobyt szlachty…” Czytelnik oczami bohaterów dowie się, jak pracowali, jak mieszkali, co jedli, jak się ubierali, jak myśleli, o czym marzyli. Historia, która działa się tu. Warto przeczytać. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami - za obecność, pytania, rozmowy i wspólnie spędzony czas. To było wyjątkowe popołudnie pełne literackich refleksji. Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Książka dostępna w naszej bibliotece.
Świętowania ciąg dalszy!
Bardzo dziękujemy Klubowi Seniora "U Floriana"
za życzenia, pamięć i piękny prezent.
Jesteście cudowni.
Powiatowy Konkurs Recytatorski i Plastyczny pt. " Kwiatki, bratki i stokrotki "
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy pięknych recytacji. Wasze wystąpienia były pełne emocji i wrażliwości. Sponsorem nagród w konkursie jest Starostwo Powiatowe w Radziejowie.
"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK".
Dyplom Małego Czytelnika oraz nagrodę
otrzymał FILIP WALCZAK.
Wielkie gratulacje!!!
TYDZIEŃ BIBLIOTEK trwa!!!
Dzisiaj odwiedziły nas Biedronki - Oddział Przedszkolny z Krzywosądzy oraz maluszki ze Żłobka w Radziejowie. Było gwarno i wesoło. Dziękujemy za przemiłą wizytę.
Świętowania ciąg dalszy!
Otrzymaliśmy życzenia od Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Pięknie dziękujemy.
8 maja - DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK
Biblioteki powiatu radziejowskiego świętują wspólnie ten dzień. Tym razem spotkaliśmy się w Gminnym Ośrodku Kulturalno - Bibliotecznym w Skibinie. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta - Burmistrz Miasta Radziejów pan Krzysztof Wolański, Przewodnicząca Rady Miasta pani Anna Litka oraz przedstawiciele władz gminy - Wójt Gminy Radziejów pani Arleta Brochocka oraz Przewodniczący Rady Gminy pan Marian Bandyszewski. Dziękujemy pięknie za wszystkie życzenia i pamięć.
Maj miesiącem KSIĄŻKI I BIBLIOTEK.
Dzisiaj odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej
im. Ziemi Kujawskiej w Dobrem.
Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, poznały księgozbiór i zasady wypożyczania, zwiedziły prawie wszystkie zakamarki biblioteki.
Odwiedziny uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bieganowie.
Gry, zabawy, kalambury, głośne czytanie
i zwiedzanie BIBLIOTEKI.
"Zielone pogotowie"
Jak pielęgnować i dobierać rośliny na balkony, tarasy i ogrody - wykład Danuty Wielgosz i Jerzego Marcinkowskiego dla Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Propozycje polecanych adresów internetowych o poradach i zasadach pielęgnowania zieleni "PAMIĘTAJMY O OGRODACH"
Przedstawiamy naszych Najaktywniejszych Czytelników
wypożyczalni dla dzieci.
Eliza Zaborowska i Wojtek Zaborowski
otrzymali dyplom Najaktywniejszy Czytelnik Miesiąca - marzec 2025.
Gratulujemy!!!
Wykład dla Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku
pt. " Funkcjonowanie Samorządu Miasta Radziejów "
przedstawił Burmistrz Miasta Radziejów
Krzysztof Wolański.
"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK".
Dyplom Małego Czytelnika i nagrodę książkową
otrzymała CHĘCIŃSKA MIA.
Gratulujemy!!!
Wykład dr Lili Szynkowskiej
pt. "Sytuacja nagłego pogorszenia zdrowia"
dla Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W bibliotece fajnie jest !!!
W każdą środę zapraszamy
na Spotkania (Nie)zwykłych Mam,
godz. 10.00 - 12.00
„Łączy nas pamięć”
19 kwietnia - 82 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Biblioteka dołączyła do akcji społeczno - edukacyjnej "ŻONKILE" by upamiętnić rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wraz z uczniami klas siódmych Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie obejrzeliśmy film edukacyjny pt. "Zdążyć przed Panem Bogiem" – historia Marka Edelmana na tle powstania w getcie i jego późniejszej działalności, wysłuchaliśmy także wykładu o historii radziejowskiej społeczności żydowskiej. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek związana z tematem Powstania w Getcie Warszawskim.
"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK".
Dyplom Małego Czytelnika i nagrodę książkową otrzymała
POLA LEWANDOWSKA.
Gratulujemy.
ZAPRASZAMY UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM pod hasłem:
"PORTRET FRANCISZKA BECIŃSKEGO”.
Wielkanoc tuż, tuż!
Zapraszamy na podziwianie świątecznej wystawy wykonanej przez seniorów z "Klub Seniora "U Floriana". Można zobaczyć zajączki, pisanki, kurczaczki i wiele innych dekoracji na wielkanocny stół. Jest to prawdziwa uczta dla oczu! Serdecznie zapraszamy.
Dyskusyjny Klub Książki
Makkai Rebecca - "Mam do pana kilka pytań"
"1995 rok. W elitarnym liceum Granby’ego kilkunastoletnia Thalia ginie w tajemniczych okolicznościach. Jej ciało znaleziono w szkolnym basenie, a za zabójstwo został skazany Omar, pracownik techniczny.
Ponad dwadzieścia lat później do Granby’ego przyjeżdża Bodie Kane, rówieśniczka i koleżanka Thalii, a dziś znana podkasterka. Za sprawą jednej z uczennic mroczna tajemnica z przeszłości wraca do niej z nową siłą. Okazuje się, że wina Omara wcale nie jest taka oczywista, a tragiczne wydarzenia sprzed lat nadal budzą wątpliwości i emocje – zarówno w internecie, jak i wśród dawnych uczniów Granby’ego. Czy policja rzetelnie przeprowadziła śledztwo? Czy nie pominęła żadnego tropu? Bodie z podopiecznymi zaczynają prowadzić amatorskie dochodzenie, które może podać w wątpliwość ustalenia śledczych.
Pod płaszczykiem kryminalnej intrygi Rebecca Makkai snuje ważną opowieść o sytuacji kobiet, o ich prawach, ciałach i o ich sile. Zachęca do odważnego zadawania pytań o przeszłość – nawet jeśli nigdy nie uda się uzyskać odpowiedzi".
Odwiedziny uczniów ze Szkoły Podstawowej w Osięcinach.
Uczniowie mieli okazję zwiedzić naszą bibliotekę, zapoznać się z księgozbiorem, zasadami wypożyczania. Dzieci wysłuchały również ciekawe radziejowskie historie i obejrzały stałą ekspozycję zdjęć " Panoramy, mapy, plany, zdjęcia i szkice dawnego Radziejowa". Serdecznie dziękujemy za wizytę!
"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
Dyplom Małego Czytelnika i nagrodę książkową
otrzymała Lilka Walczak.
Gratulujemy.
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli okazję wysłuchać
bardzo interesującego wykładu Danuty Wielgosz
pt. "Powstanie styczniowe w literaturze".
ŚWIAT ZIÓŁ - wykład firmy zielarskiej " KAWON"
dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
O propagowaniu zdrowego stylu życia poprzez ziołolecznictwo.
"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK".
Dyplom Małego Czytelnika i nagrodę książkową
otrzymała Michalina Adamkiewicz.
Gratulujemy!!!
Maluszki w bibliotece,
czyli spotkania dla najmłodszych z mamusiami.
Zapraszamy w każdą środę.
Wykład dr Agnieszki Wiśniewskiej
pt. "TAJEMNICE OMANU"
dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Odwiedziła nas grupa przedszkolaków
z Gminnego Przedszkola w Skibinie.
Dziękujemy za przemiłą wizytę.
Mała książka - Wielki człowiek.
Dyplom i nagrodę książkową otrzymała
JULIA DAROWSKA.
Gratulujemy!!!
Odwiedzili nas uczniowie Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka w Płowcach,
klasy I-III. Jak widać, dobrze się bawili nie tylko z książką.
"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
Dyplom i nagrodę książkową
otrzymał LEON OWEDYK.
Gratulujemy!!!
ZAPRASZAMY do udziału w
KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM
POD PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA RADZIEJÓW
PN. ”RADZIEJOWSKI KALENDARZ 2026”
Czym jest sztuczna inteligencja?
Na ten temat odbył się wykład dla Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wykład wygłosił - Łukasz Marcinkowski i Agnieszka Borska.
Spotkanie maluszków w bibliotece
to nie tylko świetna zabawa, ale też okazja do poznawania wspaniałych historii książkowych i obcowania dziecka od najmłodszych lat z książką. Zapraszamy w każdą środę godz.10.00.
Zapraszamy na WYSTAWĘ PRAC PLASTYCZNYCH
uczniów Zespół Szkół Mechanicznych w Radziejowie.
Wystawę można podziwiać na parterze biblioteki.
Zachęcamy do oglądania.
Spektakl teatralny w wykonaniu Teatru "Maska" z Krakowa
pt. " Na końcu świata przygody misia i Kacpra pirata".
Była to opowieść o prawdziwej przyjaźni i tolerancji.
Dziękujemy za wspólną zabawę!
Dziękujemy za wizytę przedstawicieli Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
i początek owocnej współpracy.