Aktualności
W maju i czerwcu spacerki śladami ciekawych, radziejowskich historii
cieszyły się dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział ponad 200 osób. To już nasz ostatni spacerek przed wakacjami. Mamy nadzieję, że chociaż część uczniów spojrzy na Radziejów i okolicę przez pryzmat historii, co pozwoli im lepiej zrozumieć teraźniejszość i oswoić miejsce, w którym funkcjonują.
Dzisiaj spacerowaliśmy z uczniami klasy siódmej z Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie. Odkrywcy z zaciekawieniem słuchali opowieści - cztery kościoły, dwa klasztory, wiatraki, synagogi, kirkut, skarb ukryty w ścianie, palenie „czarownic”, zamek radziejowski, tajemnicze napisy i znaki sprzed kilkuset lat wydrapane na murze kościoła farnego…
Spacerki odbywały się w ramach propagowania księgozbioru regionalnego radziejowskiej BIBLIOTEKI - była to wspaniała promocja MIASTA RADZIEJÓW.
ZAPRASZAMY do udziału w POWIATOWYM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM im. ZBIGNIEWA ZASADY,
pt. „Mała architektura, wielka historia - kujawskie kapliczki, krzyże, przydrożne figury”.
Dziś w naszej bibliotece odbył się niezwykle interesujący wykład
dr Magdaleny Majorek-Lipowicz pt. „Słów kilka o ubiorach doby nowożytności pochodzących z krypty kościoła franciszkańskiego w Radziejowie”.
Prelegentka przybliżyła uczestnikom fascynujący świat pracy konserwatora zabytków, opowiadając o odkrywanych w krypcie tkaninach i elementach dawnych strojów. Podzieliła się cenną wiedzą na temat ich stanu zachowania, procesu konserwacji oraz znaczenia tych znalezisk dla poznawania historii i kultury minionych epok.
W spotkaniu uczestniczyli słuchacze Uniwersytet Trzeciego Wieku Radziejów , Klub Seniora "U Floriana" oraz młodzież z Zespół Szkół RCKU w Przemystce. Wykład wzbudził duże zainteresowanie, czego dowodem była ożywiona dyskusja i liczne pytania zadawane na zakończenie spotkania.
Serdecznie dziękujemy Pani dr Magdalenie Majorek-Lipowicz za inspirujący wykład i podzielenie się swoją pasją oraz wiedzą, a wszystkim uczestnikom za aktywny udział.
SPOTKANIE Z GENEALOGIĄ.
W bibliotece odbyło się spotkanie genealogiczne poświęcone poszukiwaniu swoich przodków i odkrywaniu rodzinnych historii. Kilka osób spotkało się, aby powspominać dawne czasy, podzielić się wspomnieniami oraz wymienić doświadczeniami związanymi z badaniem dziejów swoich rodzin.
Cieszą nas takie spotkania, pełne wspomnień, ciekawych opowieści i pasji do odkrywania rodzinnych korzeni.
Wkrótce wakacje, a to nasz przedostatni spacerek
śladami ciekawych, radziejowskich historii Zdążyliśmy przed deszczem i wyruszyliśmy z uczniami Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka w Płowcach i Szkoła Podstawowa w Bieganowie.
Cztery kościoły, dwa klasztory, wiatraki, synagoga, kirkut, skarb ukryty w ścianie, palenie „czarownic”, zamek radziejowski, burmistrz zabity przez piorun, tajemnicze napisy i znaki sprzed kilkuset lat wydrapane na murze kościoła farnego to tylko początek opowieści. Spacerki odbywają się w ramach promocji księgozbioru regionalnego, radziejowskiej BIBLIOTEKI i będą kontynuowane do 25 czerwca.
ZAPRASZAM.
Spotkanie ( Nie)zwykłych Mam.
Książki, rozmowy, zabawa i kawa – czyli wszystko, co lubimy najbardziej.
Zapraszamy za tydzień.
Dyskusyjny Klub Książki.
16 czerwca - to imieniny Aliny. Tak nasz klub świętował. Pani Alina Krupińska jeszcze raz wszystkiego najlepszego. Dziękujemy za pyszny tort.
Dalej spotkanie potoczyło się wokół książki Jadwigi Maliny "Przysłona". To opowieść o młodej kobiecie, Emilii, która wyjeżdża do pracy za granicę (do Francji), żeby uciec od trudnego życia na polskiej wsi i swojej przeszłości. Na początku wszystko wydaje się iść dobrze, ale po pewnym czasie zaczynają wychodzić na jaw tajemnice związane z jej rodziną. Sam tytuł "Przesłona" oznacza coś, co zasłania prawdę o przeszłości i sprawia, że bohaterowie nie widzą jej w pełni, dopóki stopniowo jej nie odkryją. Czy wszystko zostało wyjaśnione? Nie do końca - niektóre tajemnice pozostają ukryte.
„Ciemne niebo w astrobazach”
Dzisiaj odbyło się spotkanie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z panem Sławomirem Kierajem.
Była to prelekcja połączona z pokazem multimedialnym w ramach projektu „Ciemne niebo w astrobazach” - zanieczyszczenie światłem nocnego nieba.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się część warsztatowa, podczas której uczestnicy mogli zapoznać się z budową i zasadami działania teleskopów - obserwacje nieba.
Dni Powiatu Radziejowskiego.
Nasza biblioteka uczestniczyła dziś ze swoją Strefą Książki w Połajewie. Mimo kapryśnej pogody – raz słońce, raz deszcz – nie zabrakło czasu na chwilę z książką.
Na najmłodszych czekały także kolorowanki i kreatywne zabawy.
Cieszy nas fakt, że także uczniowie z okolicznych szkół poznają historię Radziejowa,
w fajny, przystępny sposób - spacerujemy śladami ciekawych, radziejowskich historii. Dzisiaj wyruszyliśmy z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ziemi Kujawskiej w Dobrem. Cztery kościoły, dwa klasztory, skarb ukryty w ścianie, palenie „czarownic”, zamek radziejowski, wiatraki, tajemnicze napisy i znaki sprzed kilkuset lat wydrapane na murze kościoła farnego to tylko początek opowieści. Spacerki odbywają się w ramach promocji księgozbioru regionalnego, radziejowskiej BIBLIOTEKI i będą kontynuowane do 25 czerwca. ZAPRASZAMY
Dziś odbyło się spotkanie online dla Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
poświęcone profilaktyce nowotworowej.
Gościem wykładu był lekarz onkolog z Centrum Onkologii w Bydgoszczy, który przedstawił najważniejsze informacje dotyczące zapobiegania nowotworom złośliwym oraz znaczenia wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.
Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o:
- badaniach profilaktycznych i przesiewowych,
- czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania, zasadach zdrowego stylu życia wspierającego profilaktykę nowotworową,
- roli aktywności fizycznej, prawidłowego odżywiania i regularnych kontroli lekarskich.
Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników i był okazją do zdobycia cennej wiedzy.
Dzisiaj odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dębołęce.
Podczas wizyty zwiedzili bibliotekę, poznali nasz księgozbiór oraz zasady wypożyczania książek. Nie zabrakło również czasu na samodzielne przeglądanie i czytanie wybranych książek.
Uczniowie mieli także okazję zapoznać się z dodatkowymi atrakcjami, które oferuje biblioteka, w tym ze strefą gier i konsolą PlayStation.
Bardzo się cieszymy, że dzieci spędziły u nas miło czas i że biblioteka tak bardzo im się spodobała. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie!
Ależ to była fajna środa!
Nasze spotkanie z maluszkami minęło w mgnieniu oka. Były książeczki, wspólna zabawa, dużo śmiechu i mnóstwo dobrej energii. Dziś do naszego grona dołączył najmłodszy uczestnik Aleksander.
Dziękujemy, że byliście z nami i już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie w przyszłą środę.
Do zobaczenia!
Piękna pogoda, więc wyruszyliśmy na kolejny spacerek,
śladami ciekawych, radziejowskich historii z uczniami Zespół Szkół RCKU w Przemystce. Skarb ukryty w ścianie, radziejowski browar, palenie „czarownic”, zamek radziejowski, tajemnicze napisy i znaki sprzed kilkuset lat wydrapane na murze kościoła farnego to tylko początek opowieści. Zapraszamy uczniów z radziejowskich i okolicznych szkół do poznawania historii Radziejowa w fajny, przystępny sposób. Spacerki odbywają się w ramach promocji księgozbioru regionalnego, radziejowskiej BIBLIOTEKI i będą kontynuowane do 25 czerwca. ZAPRASZAMY.
Kolejna środa w bibliotece za nami, a wraz z nią Spotkanie (Nie)zwykłych Mam.
Był czas na wspólne czytanie i zabawę, rozmowy i integrację.
To wspaniała okazja, by mamy i dzieci mogły spędzić razem wartościowe chwile wśród książek.
Warto pamiętać, że kontakt z książką od najmłodszych lat rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i pomaga budować miłość do czytania na całe życie.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne spotkania!
Spotkania w każdą środę, godz. 10.00-12.00
Mali Poszukiwacze Skarbów w akcji!
Klasy trzecie z Miejski Zespół Szkół w Radziejowie zamieniły się dziś w prawdziwych odkrywców. Podczas spotkania nie zabrakło fascynujących opowieści o poszukiwaniach skarbów i niezwykłych znaleziskach, które rozbudziły wyobraźnię młodych uczestników.
Najwięcej emocji wzbudziły jednak praktyczne poszukiwania z wykrywaczem metali. Wspólnie sprawdzaliśmy, „co w ziemi piszczy”, a każdy sygnał wywoływał ogromne zainteresowanie i ekscytację.
Przygotowaliśmy także specjalne mini poletko poszukiwawcze. Ziemia została hojnie „nadziana” monetami niczym drożdżowe ciasto rodzynkami, a każda odnaleziona moneta trafiała do znalazcy. Radości i szerokich uśmiechów nie było końca!
Na zakończenie, uzbrojeni w mapę, wyruszyliśmy na wyprawę po ukryty skarb do wypożyczalni dla dzieci. Tropienie wskazówek, poszukiwania i finałowe odkrycie dostarczyły wszystkim mnóstwa emocji.
To było wyjątkowe spotkanie – pełne przygód, nauki, zabawy i odkrywania historii w niecodzienny sposób. Dziękujemy wszystkim małym Poszukiwaczom Skarbów za wspólnie spędzony czas!
W ostatnich latach odbyło się tak dużo spacerków
że uczniowie, którzy kiedyś poznawali z nami historię Radziejowa będąc w szkole podstawowej, dzisiaj są już w klasach pierwszych szkół średnich. Niektórzy z nich spacerują ponownie, odkrywając dotąd nieznane, kolejne historie związane z zakątkami miasta. Dzisiaj od samego rana wyruszyliśmy na spacerek śladami ciekawych, radziejowskich historii, z uczniami Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przemystce.
Radziejowski browar, Antoni Iglewski – Cichociemny z Radziejowa, burmistrz zabity przez piorun, palenie „czarownic”, skarb ukryty w ścianie, zamek radziejowski oraz tajemnicze napisy i znaki sprzed kilkuset lat wydrapane na murze kościoła farnego. Zapraszamy uczniów z radziejowskich i okolicznych szkół do poznawania historii Radziejowa w fajny, przystępny sposób. Spacerki odbywają się w ramach promocji księgozbioru regionalnego, radziejowskiej BIBLIOTEKI i będą kontynuowane do 25 czerwca. ZAPRASZAMY.
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom
odbyło się kolejne wyjątkowe spotkanie z książką.
Tym razem dzieciom czytali uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Radziejowie.
Uczniowie klas III wysłuchali legendy o Popielu, wierszy Juliana Tuwima oraz różnych wyliczanek i rymowanek. Mali słuchacze z dużym zainteresowaniem i skupieniem uczestniczyli w spotkaniu.
Na zakończenie także trzecioklasiści zaprezentowali swoje umiejętności czytelnicze i pięknie przeczytali wybrane utwory.
Czytanie od najmłodszych lat rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i zachęca do sięgania po książki, dlatego warto pielęgnować ten nawyk już od dzieciństwa.
Serdecznie dziękujemy uczniom Zespołu Szkół Mechanicznych za zaangażowanie i współpracę.
MAj - miesiącem książki i bibliotek,
dlatego tym bardziej cieszą nas każde odwiedziny w naszej bibliotece.
Dzisiaj mieliśmy przyjemność gościć podopiecznych Środowiskowy Dom Samopomocy w Radziejowie Spotkanie było okazją do rozmów o książkach, zasadach korzystania z biblioteki oraz historii naszego miasta. Goście obejrzeli również wystawę „Radziejów na starej fotografii”, która wzbudziła duże zainteresowanie.
Nie zabrakło także pogadanki o ulubionych książkach i wspólnego odkrywania czytelniczych zainteresowań. Oczywiście nasi goście nie wyszli z biblioteki z pustymi rękami — każdy wypożyczył coś dla siebie.
Dziękujemy za miłe spotkanie i zapraszamy do kolejnych odwiedzin!
Spacerki śladami ciekawych, radziejowskich historii
cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie ze strony uczniów Zespół Szkół RCKU w Przemystce.
To już nasz drugi spacerek, a kilka kolejnych już niebawem.
Skarb ukryty w ścianie, palenie „czarownic”, zamek radziejowski, tajemnicze napisy i znaki sprzed kilkuset lat wydrapane na murze kościoła farnego to tylko początek opowieści.
Zapraszamy uczniów z radziejowskich i okolicznych szkół do poznawania historii Radziejowa w fajny, przystępny sposób. Spacerki odbywają się w ramach promocji księgozbioru regionalnego, radziejowskiej BIBLIOTEKI i będą kontynuowane do 25 czerwca.
ZAPRASZAMY!!!
Kolejny dzień Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom za nami!
Dziś gościliśmy uczniów klasy V z Miejski Zespół Szkół w Radziejowie, którzy wcielili się w rolę lektorów i z wielkim zaangażowaniem czytali młodszym kolegom z klas II.
Czytające dzieci należą do Klubu Miłośników Książki działającego przy MZS w Radziejowie pod opieką Wiesławy Marek – biblioteka szkolna.
Najmłodsi słuchacze byli bardzo zadowoleni i z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwali się w czytane historie. Uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszym dowodem na to, jak wielką radość daje wspólne czytanie.
Dziękujemy wszystkim za przybycie, wspólne czytanie i radosne świętowanie Tygodnia Czytania Dzieciom!
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom podczas spotkania „(Nie)zwykłych Mam” za nami!
To był wyjątkowy dzień pełen uśmiechu, bliskości i wspólnego odkrywania świata książek. Czytaliśmy my, ale także wspaniałe mamusie, które z ogromnym zaangażowaniem zabrały najmłodszych do krainy wyobraźni.
Wspólne czytanie to coś więcej niż tylko książki. To budowanie więzi, rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa i tworzenie pięknych wspomnień.
Czytanie dzieciom:
- rozwija emocje i empatię,
- wspiera koncentrację i rozwój mowy,
- pobudza kreatywność,
- daje poczucie bezpieczeństwa i bliskości.
Czytajmy dzieciom codziennie – choćby przez 20 minut. To inwestycja, która procentuje przez całe życie.
Rozpoczęliśmy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom!
Dziś naszą bibliotekę odwiedziły Duszki i Smoki z Publiczne Przedszkole nr 1 im. H. Karpińskiej w Radziejowie.
W rolę lektorów wcieliły się wyjątkowe panie – Agnieszka Wesołowska oraz Katarzyna Jałoszyńska, które zabrały dzieci do świata wierszy i opowieści.
Na początek ruszyła oczywiście „Lokomotywa” oraz inne wiersze Juliana Tuwima, a z okazji Dnia Mamy pojawiły się także ciepłe historie o mamach.
Było dużo uśmiechu, zaciekawionych spojrzeń i wielkiej radości! Dzieci słuchały fantastycznie, a atmosfera była naprawdę wyjątkowa.
Dziękujemy za wspólne czytanie i do zobaczenia na kolejnych bibliotecznych spotkaniach!
Spacerki śladami ciekawych, radziejowskich historii,
cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzisiaj wyruszyliśmy z uczniami Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przemystce. Skarb ukryty w ścianie, palenie „czarownic”, zamek radziejowski, tajemnicze napisy i znaki sprzed kilkuset lat wydrapane na murze kościoła farnego to tylko początek opowieści, a dalej było jeszcze ciekawiej. Zapraszamy uczniów z radziejowskich i okolicznych szkół do poznawania historii Radziejowa w fajny, przystępny sposób. Spacerki odbywają się w ramach promocji księgozbioru regionalnego, radziejowskiej BIBLIOTEKI i będą kontynuowane do 25 czerwca. ZAPRASZAMY.
Bierzemy udział w XXV Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom.
Już od jutra czytamy, pokazując, że książki rozwijają wyobraźnię, uczą i dają radość.
„Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie.”
My czytamy! A Wy?
"ŚLADAMI DAWNYCH HISTORII RADZIEJOWA".
Nie zwalniamy tempa — spacerujemy śladami ciekawych, radziejowskich historii z uczniami klas trzecich z Miejski Zespół Szkół w Radziejowie.
Mali odkrywcy z zaciekawieniem słuchali opowieści i zadawali mnóstwo pytań. Cztery kościoły, skarb ukryty w ścianie, palenie „czarownic”, zamek radziejowski, tajemnicze napisy i znaki sprzed kilkuset lat wydrapane na murach kościoła farnego — to dopiero początek naszej opowieści!
Odwiedziliśmy również ogrody klasztorne, które zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie i wzbudziły prawdziwy zachwyt.
Zapraszamy kolejnych uczniów z radziejowskich i okolicznych szkół do poznawania historii Radziejowa w fajny i przystępny sposób.
Spacerki odbywają się w ramach promocji księgozbioru regionalnego radziejowskiej biblioteki i będą kontynuowane do 25 czerwca.
ZAPRASZAMY !!!
Spotkanie (Nie)zwykłych Mam to doskonały powód, by odwiedzić bibliotekę!
To wyjątkowy czas dla mam i ich maluszków – pełen wspólnego czytania, zabawy, rozmów i chwili przy kawie.
Dziś, z okazji Światowego Dnia Pszczół, czytaliśmy o tych niezwykłych i bardzo ważnych owadach , a na najmłodszych czekały kolorowanki o Pszczółce Mai.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy w każdą środę na kolejne spotkania.
Kolejny spacerek, śladami ciekawych, radziejowskich historii,
tym razem z uczniami SOSW Radziejów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Radziejowie. Razem odkrywaliśmy historię Radziejowa - skarb ukryty w ścianie, palenie „czarownic”, zamek radziejowski, tajemnicze napisy i znaki sprzed kilkuset lat wydrapane na murze kościoła farnego to tylko początek opowieści, a dalej było jeszcze ciekawiej. Zapraszamy uczniów z radziejowskich i okolicznych szkół do poznawania historii Radziejowa w fajny, przystępny sposób. Spacerki odbywają się w ramach promocji księgozbioru regionalnego radziejowskiej BIBLIOTEKI i będą kontynuowane do 25 czerwca. ZAPRASZAMY.
MAJ to miesiąc książki i bibliotek — czas wielu spotkań i wydarzeń w naszej bibliotece.
Od rana gościliśmy przedszkolaków a popołudniu spotkali się w bibliotece seniorzy - Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Odbył się wykład pt. "SEKRETY ZIOŁOWEJ NATURY”, który poprowadziła mgr Bernadeta Staśkiewicz - Zakład Zielarski KAWON.
Uczestnicy mieli okazję poznać działanie ziół, ich właściwości oraz praktyczne zastosowanie w codziennym dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie. Spotkanie było pełne ciekawych informacji, inspirujących porad i rozmów o naturalnych sposobach wspierania organizmu.
Maj to miesiąc książki, więc w naszej bibliotece zrobiło się wyjątkowo bajkowo!
Odwiedziły nas „Wiewiórki” z Przedszkola Samorządowego „Kujawiaczek” w Piotrkowie Kujawskim. Było mnóstwo uśmiechów, rozmów o ulubionych bajkach i bohaterach oraz wspólne odkrywanie, jak dbać o książki, by służyły wszystkim czytelnikom jak najdłużej.
Nie zabrakło także głośnego czytania bajek, poznawania zasad wypożyczania książek oraz bibliotecznych ciekawostek. Dzieci spisały się znakomicie i udowodniły, że mali czytelnicy mają wielką wyobraźnię!
Dziękujemy za odwiedziny i cudownie spędzony czas. Mamy nadzieję, że miłość do książek będzie towarzyszyć naszym gościom każdego dnia!
Do zobaczenia w bibliotece!
ZAPRASZAMY uczniów
z radziejowskich i okolicznych szkół do poznawania historii Radziejowa w fajny, przystępny sposób. Spacerki odbywają się w ramach promocji księgozbioru regionalnego radziejowskiej BIBLIOTEKI i będą kontynuowane do 25 czerwca.
„Mała książka – Wielki Człowiek”.
Dyplom oraz nagroda książkowa powędrowały do Kacpra Korytowskiego.
Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu kolejnych czytelniczych przygód, ciekawych bohaterów oraz niegasnącej miłości do książek!
Dziękujemy za udział w akcji i zapraszamy wszystkich młodych czytelników do odwiedzania naszej biblioteki.
Maj – miesiąc książki i bibliotek!
W ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się dziś wyjątkowe spotkanie z Teatrzykiem Kamishibai dla uczniów kl. I c Miejski Zespół Szkół w Radziejowie
Spotkanie rozpoczęło się od niezwykłej opowieści przedstawionej w formie teatrzyku Kamishibai, która od pierwszych chwil zaciekawiła dzieci i przeniosła je do świata wyobraźni.
Później rozmawialiśmy o książkach, bohaterach bajkowych oraz o tym, jak należy dbać o książki. Nie zabrakło także zagadek i wspólnego czytania, w które uczniowie chętnie się włączyli.
To było pełne uśmiechu i dobrej zabawy spotkanie, które pokazało, że książki wciąż potrafią zachwycać najmłodszych!
TYDZIEŃ BIBLIOTEK trwa w najlepsze,
a za nami już wiele ciekawych spotkań i wspólnie spędzonych chwil.
Dzisiejsza środa należała do naszych najmłodszych czytelników oraz ich mam. Było wspólne czytanie, zabawy, dużo radości i dziecięcego śmiechu, a także chwila na rozmowy i bycie razem.
To był piękny dzień, który po raz kolejny pokazał, jak ważny jest kontakt z książką już od najmłodszych lat.
Dziękujemy za obecność i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach w ramach Tygodnia Bibliotek!
Interesująca prelekcja, Psycholog – Małgorzaty Bykowskiej
pt. „Zasady komunikacji , czyli jak być w relacjach z innymi”
dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Radziejowie.
Dzisiejsze spotkanie odbyło się w ramach Klubu Seniora Stowarzyszenia Cegiełka.
Dyskusyjny Klub Książki.
Tym razem panie zmierzyły się z literaturą japońską.
Chisako Wakatake " Pójdę sama".
Książka wyróżniona Nagrodą im. Akutagawy, najbardziej prestiżową nagrodą literacką dla nowych autorów w Japonii.
Ciepła i spokojna opowieść o odkrywaniu siebie na nowo.
Jako młoda dziewczyna Momoko wyjechała do Tokio, by uciec przed prowincjonalnym życiem i wreszcie zyskać niezależność. W drodze do wolności paradoksalnie wkroczyła jednak na ścieżkę oczekiwań społeczeństwa: pracowała, była miła dla wszystkich, miała ładny dom, została posłuszną żoną i oddaną matką…
Teraz, w wieku 74 lat, gdy mąż nie żyje, a dzieci dawno odeszły, kobieta wraca myślami do przeszłości. Zastanawia się nad własnym życiem, nad straconymi marzeniami, nad samotnością, starzeniem się i śmiercią… Czy nie za bardzo poświęciła samą siebie? Czy warto było przedkładać dobro innych nad własne?
Gdy pewnego dnia odwiedza ją wnuczka, życie Momoko zaczyna się zmieniać. Nareszcie nadszedł czas, aby zadbać o siebie i cieszyć się każdą chwilą.
Sam tytuł można rozumieć na kilku poziomach - dosłownym i emocjonalnym. Autorka opisuje starość, samotność po śmierci męża i próbę odnalezienia siebie na nowo.
Tytuł można odczytać jako:
- akceptację samotności - bohaterka musi iść dalej bez partnera, z którym dzieliła życie;
- deklarację niezależności - mimo bólu i lęku nadal potrafi żyć po swojemu;
- ciche pogodzenie się z losem - bez dramatycznego buntu, raczej spokojne "dam sobie radę";
- uniwersalna prawda o życiu - ostatecznie każdy człowiek przechodzi pewne etapy sam.
W języku japońskim takie krótkie oszczędne tytuły często mają emocjonalne niedopowiedzenie. "Pójdę sama" nie brzmi tu jak demonstracyjne odrzucenie innych ludzi, tylko bardziej jak spokojna, trochę smutna decyzja: "muszę iść dalej sama".
Konkurs Recytatorski i Plastyczny pt. „Słodko w poezji”.
TYDZIEŃ BIBLIOTEK
Dzisiaj w naszej bibliotece było naprawdę wyjątkowo!
Odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski i Plastyczny pt. „Słodko w poezji”, przeznaczony dla dzieci z zerówek z całego powiatu radziejowskiego.
Było kolorowo, słodko i bardzo radośnie!
Mali artyści zachwycili nas piękną recytacją, wspaniałą interpretacją utworów, pomysłowymi strojami i świetnie dobranymi wierszami. Uśmiechy nie schodziły nam z twarzy!
Z ogromną przyjemnością przedstawiamy naszych recytatorów i uczestników konkursu plastycznego.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, rodzicom i opiekunom za cudowną atmosferę i tyle pozytywnych emocji!
Ogromne brawa należą się również naszemu jury pani Danucie Wielgosz i pani Marii Bandyszewskiej — wybór spośród tylu utalentowanych małych recytatorów był naprawdę nie lada wyzwaniem.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom Konkursu Recytatorskiego i Plastycznego „SŁODKO W POEZJI”
Sponsorem nagród w konkursie jest Starostwo Powiatowe w Radziejowie. Dziękujemy.
TYDZIEŃ BIBLIOTEK.
Dzisiaj na spacerek śladami ciekawych, radziejowskich historii, wyruszyliśmy ze słuchaczami Uniwersytet Trzeciego Wieku Radziejów.
Skarb ukryty w ścianie, spalenie 14 „czarownic”, zamek radziejowski, w którym w roku 1422 odbyły się zaręczyny córki króla Władysława Jagiełły, tajemnicze napisy i znaki sprzed kilkuset lat wydrapane na murze kościoła farnego, burmistrz zabity przez piorun, cztery radziejowskie kościoły, wiatraki, radziejowski browar i szubienica - to opowieści, które towarzyszyły nam podczas niespiesznego spacerku. A to wszystko opowiadał bibliotekarz, historyk, poszukiwacz i regionalista Krzysztof Wątrobicz.
Zapraszamy uczniów z radziejowskich i okolicznych szkół do poznawania historii Radziejowa w fajny, przystępny sposób. Spacerki odbywają się w ramach TYGODNIA BIBLIOTEK oraz promocji księgozbioru regionalnego radziejowskiej BIBLIOTEKI i będą kontynuowane do 25 czerwca.
ZAPRASZAMY.
Tydzień Bibliotek trwa w najlepsze!
Dziś naszą bibliotekę odwiedziły urocze maluszki ze Żłobka w Radziejowie.
Było mnóstwo uśmiechu, ciekawości i dobrej zabawy! Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały przygód Kici Koci, oglądały kolorowe książeczki dotykowe i odkrywały, jak wspaniały może być świat książek.
Nie zabrakło radosnej atmosfery i dziecięcej energii.
Maj to miesiąc książki, a my wierzymy, że miłość do czytania warto rozwijać już od najmłodszych lat.
Dziękujemy za odwiedziny i serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki!
Z okazji Dnia Bibliotekarza przeżyliśmy dziś w naszej bibliotece wyjątkową i pełną wzruszeń uroczystość.
Ten piękny dzień spędziliśmy wspólnie z bibliotekarzami z bibliotek gminnych oraz przyjaciółmi Biblioteki. Gminna Biblioteka Publiczna w Osięcinach Gminny Ośrodek Kulturalno Biblioteczny Skibin Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim Towarzystwo Miłośników Kujaw Gminna Biblioteka Publiczna Publiczna w Dobrem, Wiejskie Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Bytoniu.
Serdecznie dziękujemy za wszystkie ciepłe życzenia, piękne kwiaty, upominki oraz obecność, która sprawiła nam ogromną radość. To był naprawdę wyjątkowy dzień pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej inspiracji.
Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów klas IIIa i IIIb Miejski Zespół Szkół w Radziejowie za cudowną niespodziankę – piękny występ artystyczny oraz wzruszające „Sto lat”. Dziękujemy dzieciom i wychowawcom za serce, zaangażowanie i stworzenie tak magicznej atmosfery.
To był dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Tydzień Bibliotek już wkrótce!
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania tych wyjątkowych dni razem z nami!
Czeka na Was wiele ciekawych wydarzeń.
W programie m.in.:
• rozpoczęcie obchodów od świętowania Dnia Bibliotekarza
• Powiatowy Konkurs Recytatorski
• spotkanie z Teatrzykiem Kamishibai
• spacerki z historią miasta
- spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
To doskonała okazja, by odkryć magię książek, poznać lokalną historię i wspólnie celebrować kulturę czytelniczą.
Szczegóły na plakacie poniżej – do zobaczenia!
Z okazji Dnia Bibliotekarza wspominamy dziś osoby, które przez lata tworzyły naszą bibliotekę.
Bibliotekarzy oddanych książkom, czytelnikom i miejscu, które dla wielu stało się drugim domem.
Dzisiejszy post łączy obecnych pracowników biblioteki oraz osoby będące już na zasłużonej emeryturze. Niektórych niestety nie ma już z nami, ale wszyscy pozostają częścią historii naszej biblioteki i naszej pamięci.
Dziękujemy za lata pracy, serce i pasję.
Maj miesiącem książki – zaczynamy świętowanie!
W naszej bibliotece zrobiło się dziś naprawdę bajkowo. A to za sprawą przedszkolaków z Dobrego - grupy Smerfy, które odwiedziły nas tuż przed rozpoczęciem Tygodnia Bibliotek!
Rozmawialiśmy o książkach, ulubionych bohaterach z bajek i o tym, jak dbać o książki, żeby mogły cieszyć kolejnych czytelników. Było wspólne czytanie bajek, bajkowe zagadki, mnóstwo śmiechu i wspaniała atmosfera.
Ogromnie wzruszyły nas także piękne życzenia od przedszkolaków z okazji jutrzejszego Święta Bibliotekarzy.
Dziękujemy za odwiedziny i tyle radości – było cudownie, kolorowo i bardzo, bardzo miło!
MAJ - MIESIĄCEM KSIĄŻKI.
Dzisiejszy wykład dla Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. „Jak lekko i z dowcipem brać życiowe ciężary” poprowadziła Pani Jolanta Szwalbe, zarażając wszystkich dobrym humorem, energią i optymizmem.
Ogromną radość sprawiły nam życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza oraz gromkie i serdeczne „Sto lat”, które usłyszeliśmy od naszych słuchaczy Uniwersytet Trzeciego Wieku Radziejów .
Dziękujemy za ten wyjątkowy czas, uśmiechy i ciepłą atmosferę .
Środowe spotkanie „Maluszków w bibliotece” już za nami.
Było jak zawsze wyjątkowo – wspólne czytanie, radosna zabawa, rozmowy i chwile pełne dziecięcego śmiechu. To właśnie te momenty budują piękne wspomnienia i tworzą przestrzeń do integracji najmłodszych oraz ich opiekunów.
Cieszymy się, że możemy spotykać się z Wami cyklicznie i dzielić tę niezwykłą atmosferę!Dziękujemy za obecność i już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.
Do zobaczenia w bibliotece!
Środowe spotkania w bibliotece.
To czas pełen uśmiechów i radości z bycia razem.
Dziś było dużo śmiechu, wspólnej zabawy i oczywiście książek, które porwały nas w różne światy.
Takie chwile zostają na długo.
Do zobaczenia w kolejną środę! Godz. 10.00-12.00
Roztańczyliśmy się na dobre!
Choć Międzynarodowy Dzień Tańca dopiero 29 kwietnia, my nie mogliśmy się doczekać i zaczęliśmy świętowanie już dziś! Klub Seniora "U Floriana" , Uniwersytet Trzeciego Wieku Radziejów , Miejski Zespół Szkół w Radziejowie.
Był taniec w kręgu, międzypokoleniowe spotkanie, dużo uśmiechu i pozytywnej energii. Razem bawili się uczestnicy Klubu Seniora, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz społeczność Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie.
To był naprawdę wspaniały dzień – wesoły, taneczny i pełen integracji
Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólną zabawę!
Dziękujemy Klub Seniora "U Floriana".
#MiędzynarodowyDzieńTańca #TaniecŁączyPokolenia.
"ŚLADAMI RADZIEJOWSKICH ŻYDÓW" – spotkanie w bibliotece.
Dziś w naszej bibliotece odbyło się spotkanie dla seniorów z Klub Seniora "U Floriana", poświęcone historii społeczności żydowskiej w Radziejowie.
Uczestnicy z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wykładu, podczas którego mieli okazję przenieść się w przeszłość i poznać codzienne życie dawnych mieszkańców miasta.
Seniorzy obejrzeli również galerię archiwalnych zdjęć, dzięki którym mogli lepiej wyobrazić sobie, jak wyglądało życie Żydów w Radziejowie – gdzie mieszkali, czym się zajmowali oraz jaką rolę odgrywali w lokalnej społeczności.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zainteresowanie historią naszego regionu. Zapraszamy na kolejne spotkania!





















































