Dyskusyjny Klub Książki oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
w Radziejowie biorą udział w II Edycji Ogólnopolskiej Akcji
" Czytam w podróży... Herberta", której celem jest upowszechnienie spuścizny twórczej Poety.
Akcja zaplanowana jest na 27 MARCA (czwartek). Osobom kochającym literaturę i wszystkim zainteresowanym chcemy wręczyć zakładki z fragmentami wybranych utworów Zbigniewa Herberta.
„Czytam w podróży … Herberta” 2014
II edycja ogólnopolskiej akcji społecznej
Fundacji im. Zbigniewa Herberta
Jak tylko pociąg ruszył
zaczął wysoki brunet
I tak mówi do chłopca
z książką na kolanach
-kolega lubi czytać
-A lubię - odpowie tamten-
czas szybciej leci
w domu zawsze robota
tu w oczy nikogo nie kole
(…)
na białych marginesach
ślady palców i ziemi
znaczony twardym paznokciem
zachwyt i potępienie
Zbigniew Herbert „Podróż do Krakowa” z tomu Hermes, pies i gwiazda.
27 marca (czwartek) 2014 r. odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytam
w podróży… Herberta”, która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta
oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa, Instytut Książki
oraz Instytut Adama Mickiewicza. Partnerem strategicznym II edycji akcji jest Alior Bank. Projekt realizowany jest w ramach kampanii „Pan Cogito”.
27 marca (czwartek) już po raz drugi wolontariusze ze szkół noszących imię Zbigniewa Herberta, jak również przedstawiciele innych szkół niezrzeszonych w Klubie Herbertowskich Szkół, będą rozdawać osobom podróżującym zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta. Wolontariuszy spotkać będzie można w środkach transportu miejskiego oraz na przystankach autobusowych. Tego dnia zakładki dystrybuowane będą również w wybranych bibliotekach księgarnio-kawiarniach, a także w ponad 200 oddziałach Alior Banku.
„Cieszymy się z tak dużego zainteresowania naszą akcją. W tym roku zgłosiło się
ponad 20 szkół i ponad 450 bibliotek, gotowych do włączenia się w nasz projekt - to naprawdę imponujące liczby – mówi Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Naszym celem jest nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzacja czytelnictwa w ogóle. Przekonujemy, że podróż, nawet krótką, można spędzić miło i pożytecznie” – dodaje.
„Najnowszy raport o stanie bibliotek publicznych w Polsce wskazuje, ze w 2012 roku wypożyczono
o 1.500.000 więcej książek niż w roku poprzedzającym. Oznacza to, że zahamowano trwający od 9 lat spadek wypożyczeń. „Bardzo nasz cieszy fakt, że biblioteki chętnie angażują się w akcje promujące czytelnictwo, które niewątpliwie przyczyniają się do coraz częstszego sięgania po książki. Mamy nadzieję, że rok 2014, ogłoszony Rokiem Czytelnictwa, pozwoli zanotować jeszcze większe zainteresowanie literaturą” – mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
„Cieszymy się, że również w tym roku uczniowie z ogromnym entuzjazmem zdecydowali się uczestniczyć w drugiej odsłonie akcji. To bardzo budujące, że młodzi ludzie pasjonują się poezją i tą pasją chcą zarażać innych” – dodaje Wojciech Kalicki, prezes Klubu Herbertowskich Szkół.
Sponsorem akcji jest Alior Bank, który 27 marca również aktywnie włącza się w ogólnopolską akcję społeczną „Czytam w podróży … Herberta”. Tego dnia, w 200 oddziałach własnych Alior Banku, zlokalizowanych w 95 miastach w Polsce, dystrybuowane będą zakładki wśród Klientów banku. „Alior Bank od początku swojej działalności aktywnie wspiera projekty kulturalne, dlatego chętnie włączyliśmy się w działania realizowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta. Spodobała nam się idea projektu <
i pracy czytaniem” – dodaje przedstawiciel Alior Banku.
Szczegółowe informacje na temat akcji „Czytam w podróży … Herberta”, w tym lista miejsc, gdzie można będzie otrzymać zakładkę, znajduje się na stronie www.fundacjaherberta.com. Dodatkowo,
w ramach akcji, Fundacja udostępnia na stronie do pobrania wybrane wiersze, fragmenty esejów
i dramatu Poety.
Zapraszamy na nasze profile na Facebooku:
• www.facebook.fundacjaherberta.com
• www.facebook.com/Herbert.Pan.Cogito
***
Fundacja im. Zbigniewa Herberta powstała w 2010 roku z inicjatywy wdowy po Poecie, pani Katarzyny Herbertowej. Misją Fundacji jest ochrona i upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta, będącej częścią polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa literatury i kultury.