RADZIEJÓW na starych MAPACH, XVI - XXw.
KUJAWSKIE HISTORIE…
Zapraszam do Radziejowskiej Biblioteki Cyfrowej gdzie można obejrzeć Radziejów na starych mapach XVI – XXw. Są mapy sprzed prawie 500 lat i te z okresu II wojny światowej, sporządzone przez kartografów: polskich, holenderskich, włoskich, niemieckich i rosyjskich. Radziejów to na nich: Radzieow, Radschowa, Radziejow Nowy, Radziejewo, Radiejew i Radichau. Zerknijcie także na jezioro Gopło, które kilkaset lat temu, przed pracami melioracyjnymi przeprowadzonymi na wielką skalę w XIXw., zajmowało dużą większą powierzchnię niż obecnie, podobno jego rozlewiska było nawet widać z radziejowskiej górki. Jan Długosz w XV w. nazwał Gopło, Morzem Polaków (Mare Polonorum). Zobaczcie jak na kilkunastu mapach przez ostatnie 500 lat został pokazany Radziejów i jego okolica. Mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, jak zobaczycie na mapie z 1787r., okazuje się, że wszystkie drogi prowadzą do Radziejowa :)
Opracował: Krzysztof Wątrobicz
Radziejów na starych mapach XVI - XXw.
- Fragment mapy Bernarda Wapowskiego z 1526r. Widoczny obszar Kujaw z głównymi miastami regionu. Na mapie widzimy także Radzieow (Radziejów) oraz jezioro Giplo (Gopło).
- Obszar Kujaw na mapie z 1593r., niestety nie zaznaczono na niej Radziejowa. Jest to fragment mapy z atlasu Speculum Orbis Terrae (Zwierciadło całego świata), wydanego przez Cornelisa de Jode w 1593r. w Antwerpii. Kruszwica na tej mapie jest całkowicie oblana wodami Gopła.
- Joannes Janssonius, Novissima Poloniae Regni Descriptio, Amsterdam 1650r.
- Rizzi Zannoni, Carte de la Pologne, 1772r.
- Karol de Perthées, Mappa Szczegulna Woiewodztwa Brzeskiego Kuiawskiego y Inowrocławskiego, 1785r.
- Theodor Philipp von Pfau, Mappa Specialis Continens Limites inter Regna Poloniae et Prussiae a Marchia Nova usque ad Vistulam, 1787r. Proszę zwrócić uwagę, że na tej mapie wszystkie główne drogi na Kujawach prowadzą do lub przez Radziejów.
- Schrötter Karte v. Ost-Preussen nebst Preus. Litthauen u. W.-Preussen nebst dem Netzdistrict 1802r.
- Gilly: Special Karte von Sudpreussen, 1803r.
- Topograficzna Karta Królestwa Polskiego, 1843r.
- Reymann's topographische Special-Karte von Central Europa, 1850r.
- W. Chrzanowski, Karta dawnej Polski 1859r.
- Fragment mapy rosyjskiej, 1875r.
- Karte des Deutschen Reiches, 1893r.
- Niemiecka mapa zaboru rosyjskiego, 1916r.
- Spezialkarte der österreichisch-ungarischen Monarchie, 1917r.
- WIG - Mapa Taktyczna Polski, 1924r.
- WIG - Mapa Taktyczna Polski, 1934r.
- Topographische Karte (Meßtischblatt) cz. wsch. (Ostdeutschland), 1944r.