14.052024

Dyskusyjny Klub Książki

Jak widać w słonecznym nastroju spotykamy się aby podyskutować o książkach. Bart Van Es "Dziewczyna z wycinanki"- opowieść o wojnie, przetrwaniu i rodzinie.
Haga, 1942 rok. Jedynym sposobem na ocalenie Lien, dziewięcioletniej Żydówki, przed nazistowskimi prześladowaniami jest oddanie jej do rodziny zastępczej. Po wojnie uratowana przed Holokaustem dziewczynka dowiaduje się, że jej rodzice i niemal wszyscy bliscy zginęli. Z czasem relacje z nową rodziną się pogarszają, a w końcu z niejasnych przyczyn więzi zostają całkowicie zerwane. Tajemnicę stara się rozwikłać Bart van Es, wnuk rodziców zastępczych Lien, który postanawia opowiedzieć jej historię, poszukując odpowiedzi na dręczące go pytanie: dlaczego żydowską dziewczynkę wymazano z rodzinnej pamięci?
Pisząc książkę autor nie tylko rozmawiał z bohaterką, korzystał też z archiwów oraz odwiedzał miejsca związane z tą historią.
Dorota Świderska