Standardy ochrony małoletnich. Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Standardy Ochrony maŁOLETNICH
POLITYKA OCHRONY DZIECI
PRZED KRZYWDZENIEM
Procedura wewnętrzna
1. Czym jest polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem?
Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem jest dokumentem wewnętrznym, ustanowionym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie, obowiązującym wszystkich pracowników i osoby współpracujące z Biblioteką, a stawiającym za cel zapewnienie ochrony bezpieczeństwa, poszanowania praw i godności dzieci.
Dokument ten obejmuje zasady tworzenia w miejscu organizowania przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. F. Becińskiego w Radziejowie zajęć w bezpiecznym dla dzieci środowisku, tolerancji, poszanowania, akceptacji oraz troski, jak również procedury interwencji wewnętrznej i zewnętrznej umożliwiającej szybkie reagowanie na zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez personel instytucji jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Każdy członek personelu traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Personel instytucji, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej instytucji oraz swoich kompetencji.
2. Słownik pojęć
1. Ilekroć w poniższym dokumencie mowa jest o Bibliotece, rozumiemy przez to Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. F. Becińskiego w Radziejowie.
2. Pracownicy Biblioteki to osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie.
3. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
4. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji i stanowieniu o dziecku w szczególności jego przedstawiciel ustawowy (rodzic/opiekun prawny).
5. Zgoda opiekuna dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z opiekunów dziecka. Gdy brak porozumienia między opiekunami dziecka, należy poinformować ich o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.
6. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć takie działania, które powodują, że dziecko doznaje zaniedbywania, krzywdy fizycznej, emocjonalnej, oraz seksualnej. Krzywdzeniem nazywamy także bezczynność jednostki, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiej bezczynności, który deprawuje równe prawa i swobody dzieci i/lub zakłóca ich optymalny rozwój.
Krzywdzenie fizyczne to każda forma fizycznego przymusu lub przemocy ze strony osoby odpowiedzialnej za dziecko, która prowadzi do urazu fizycznego lub psychicznego albo wiąże się z ryzykiem takiego urazu, np.: popychanie, szarpanie, bicie, zmuszanie do prac fizycznych.
W szczególności krzywdzeniem jest:
• Przemoc fizyczna - jest to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.
• Przemoc emocjonalna - to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, stawianie dziecku wymagań i oczekiwań, którym nie jest ono w stanie sprostać.
• Przemoc seksualna - to angażowanie dziecka w aktywność seksualną przez osobę dorosłą. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie dziecka, współżycie z dzieckiem) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm).
• Przemoc ekonomiczna – przejawia się poprzez niewypłacanie należnego
wynagrodzenia w sposób przewidziany prawem oraz nieprzestrzegania przez
pracodawców kodeksu pracy w szczególności praw pracowników młodocianych.
• Zaniedbywanie - to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i
emocjonalnych dziecka przez rodzica lub opiekuna prawnego, niezapewnienie mu odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, brak dozoru nad wypełnianiem obowiązku szkolnego.
7. Osobą odpowiedzialną za Politykę Ochrony Dzieci w Bibliotece, jest osoba wyznaczona przez Dyrektora placówki.
8. Daną osobową dziecka jest każda informacja umożliwiająca pełną identyfikację dziecka.
3. Podstawa prawna
Pracownicy Biblioteki i osoby z nią współpracujące realizując swoje zadania dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie działają w ramach swoich kompetencji, obowiązujących przepisów wewnętrznych oraz obowiązującego prawa, w szczególności:
1. Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 roku – w zakresie zapisów regulujących ochronę dziecka przed przemocą, wyzyskiem i demoralizacją;
2. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 roku w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” – zapisy regulujące m.in. interwencję w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie
3. Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005 roku, artykuł 12 – zapis o nakazie powiadomienia o popełnieniu przestępstwa w rodzinie;
4. Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 2015.583, t.j.) – zapisy regulujące relację pomiędzy rodzicami a dzieckiem oraz rodzicami i placówką oświatową, a także władzę rodzicielską, kontakty rodzica z dzieckiem i reprezentację dziecka;
5. Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. 1997.88.553 z późn. zm) oraz Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego – akty prawne regulujące m.in. interwencję w przypadku popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka;
6. Ustawy z dnia 26 października 1982r. o postepowaniu w sprawie nieletnich (Dz.U. 2014.382, t.j.) – ustawa regulująca m.in. interwencję w przypadku popełnienia czynu karalnego przez dziecko lub przejawiania przez nie objawów demoralizacji;
7. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych);
8. Ustawa o ochronie małoletnich, podpisana 28 lipca 2023r.(Dziennik Ustaw z 2023r. poz. 1606) - art. 7 pkt.6
4. Zasady tworzenia bezpiecznego dla dzieci środowiska
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie zobowiązuje się budować i utrzymywać kulturę organizacyjną,
która uniemożliwia wszelkie działania i zaniechania, celowe lub nieumyślne, narażające dzieci na jakiekolwiek krzywdzenie. Jednocześnie Biblioteka promuje i stara się zapewnić mechanizmy włączania głosu dzieci w proces tworzenia bezpiecznego dla nich środowiska, otwartego i świadomego, gdzie
zgłoszenie obaw dotyczących bezpieczeństwa będzie każdorazowo wnikliwie i sprawiedliwie rozpatrywane, mając na względzie najlepszy interes dziecka.
Od pracowników i osób współpracujących wymagane jest zachowanie pozbawione wszelkich cech dyskryminacji ze względu na rasę, kolor skóry,
płeć, język, religię, poglądy, narodowość, pochodzenie etniczne, pochodzenie społeczne, majątek, niepełnosprawność, orientację seksualną lub inny status.
Odpowiedzialność za utrzymanie bezpiecznego środowiska dla dzieci jest wspólnym obowiązkiem wszystkich osób związanych z Biblioteką w zakresie:
- zapobiegania krzywdzeniu dzieci: dążenie do podnoszenia świadomości, dobrych praktyk, szkolenia i bezpieczniejszej rekrutacji, aby zminimalizować ryzyko dla dzieci, z którymi Biblioteka współpracuje lub z którymi ma kontakt.
- promowania świadomości obowiązków w zakresie ochrony dzieci wśród pracowników i osób współpracujących.
W celu zminimalizowania ryzyka i zapobiegania wykorzystywaniu dzieci przez pracowników Biblioteki lub współpracowników, ich bezpośrednia rekrutacja odbywa się według ścisłych zasad, które obejmują:
a. sprawdzenie referencji,
b. zobowiązanie do złożenia oświadczenia o niekaralności za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa związane z przemocą na szkodę małoletniego lub otoczącym się postępowaniu karnym lub dyscyplinarnym.
Każda instytucja, która prowadzi projekt wspólnie z Biblioteką jest zobowiązana do podpisania Polityki ochrony dzieci przed przemocą, chyba, że ma procedurę wdrożoną wewnętrznie i zostanie ona zaakceptowana przez Bibliotekę, jako załącznik do umowy o współpracy.
5. Zasady bezpiecznych relacji z dzieckiem:
Pracownicy MiPBP w Radziejowie oraz osoby współpracujące zobowiązane są do równego, sprawiedliwego i opartego na szacunku traktowania wszystkich podopiecznych. Zasady bezpiecznych relacji z dzieckiem określają, jakie zachowania i praktyki są niedozwolone w pracy z dziećmi.
1. Niedopuszczalne są intencjonalne zachowania wzbudzające poczucie zagrożenia lub noszące znamiona:
• przemocy fizycznej (np. popychanie, uderzanie, wykręcanie rąk, duszenie, kopanie, szarpanie, spoliczkowanie, itd.),
• erotyzowania relacji (flirt, dwuznaczny żart, rozmowa, czy choćby wyzywające
spojrzenie),
• seksualizacji relacji (obcowanie płciowe i inne czynności seksualne);
2. Komunikacja werbalna z dzieckiem powinna być pozbawiona akcentów wrogich, wulgarnych, agresywnych, złośliwie ironicznych. Komunikacja nie powinna:
• wzbudzać w dziecku poczucia zagrożenia (groźby, wyzwiska, krzyk),
• naruszać granic osobistych (brak stosownego dystansu, obcesowość, podteksty o charakterze erotycznym);
• niszczyć lub zaniżać poczucia wartości (np. wyzywanie, krzyk, krytyka, reakcja nieadekwatna do sytuacji, wzbudzanie poczucia winy, negowanie emocji),
• upokarzać (publiczne wyszydzanie, ośmieszanie, wyśmiewanie),
3. Pracownicy i osoby współpracujące z Biblioteką zobowiązani są do równego i sprawiedliwego traktowania wszystkich dzieci, co oznacza, że niedozwolone jest:
• skupianie uwagi wyłącznie na wybranych dzieciach, gdy jednocześnie ignoruje się potrzeby innych,
• nieuzasadnione dawanie przywilejów tylko wybranym i pozbawianie ich pozostałych,
• nierówne i niesprawiedliwe przydzielanie zadań, nieadekwatne do możliwości i wieku
• zwalnianie z wykonywania obowiązków w nieuzasadnionych sytuacjach,
• godzenie się, brak reakcji na nieformalną hierarchie grupową,
• dominacja w grupie przez negatywne jednostki, ustalanie przez nie i wdrażanie
nieformalnych zasad,
• przyzwolenie na wykorzystywanie młodszych i słabszych wychowanków przez silniejszych;
4. Pracownicy oraz osoby współpracujące z Biblioteką zobowiązani są do unikania przebywania z jednym dzieckiem w pracowni z zamkniętymi drzwiami.
5. Rodzice oraz opiekunowi prawni dzieci uczestniczących w projekcie, jak również dyrektorzy szkoły oraz wychowawcy mają prawo do wszelkich informacji na temat funkcjonowania dziecka w ramach zajęć prowadzonych przez Bibliotekę.
6. Rozpoznawanie i procedury interwencji
w przypadku krzywdzenia dziecka
Pracownicy Biblioteki oraz osoby współpracujące mają wiedzę i w zakresie swoich najlepszych kompetencji, realizując zadania na rzecz Biblioteki , zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.
Jeśli któraś z wymienionych wyżej osób zauważy lub podejrzewa, że dziecko jest krzywdzone zobowiązana jest zareagować, a w sytuacji koniecznej udzielić pierwszej pomocy. Jednocześnie podejmując informację o ryzyku krzywdzenia dziecka, są one zobowiązane do zachowania poufności w udostępnianiu wrażliwych informacji, wyłączając dane przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
W przypadku zauważenia przez pracownika Biblioteki bądź osobę współpracującą, że dziecko jest krzywdzone, osoba ta ma obowiązek przekazania uzyskanej informacji osobie odpowiedzialnej za Politykę Ochrony Dzieci w danej lokalizacji, dyrektorowi placówki.
1. Procedura w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez pracownika Biblioteki bądź osobę współpracującą poprzez:
a. Pozostałe negatywne zachowania względem dziecka (np. ośmieszanie dziecka, dyskryminowanie dziecka, nierówne traktowanie, niedocenianie dziecka, ignorowanie problemów i potrzeb dziecka, nadmierna krytyka, zawstydzanie, stawianie nieadekwatnych do wieku i możliwości rozwojowych dziecka oczekiwań, oczernianie dziecka i jego środowiska rodzinnego)
b. Przestępstwo na szkodę dziecka (np. przemoc fizyczna, wykorzystywanie seksualne, znęcanie)
W obu przypadkach w pierwszej kolejności osoba odpowiedzialna za Politykę Ochrony Dzieci w danej lokalizacji wraz z dyrektorem placówki przeprowadza rozmowę z osobą, którą podejrzewa się o krzywdzenie i informuje ją o podejrzeniu. Przeprowadzana jest również rozmowa z dzieckiem w obecności dodatkowej osoby – wychowawcy, bądź psychologa lub pedagoga. Z rozmów tych powstaje notatka wraz z planem pomocy dziecku, która jest przekazywana każdorazowo Dyrektorowi Biblioteki .
Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:
a. działań, jakie Biblioteka podejmuje na rzecz dziecka, w celu zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji oraz szkoły, do której uczęszcza dziecko.
b. zdyscyplinowanie krzywdzącego (forma zależy od tego, kim jest krzywdzący, czy pracownikiem Biblioteki , czy osobą współpracującą w trybie stałym czy jednorazowo).
Z pracownikiem / osobą współpracującą w trybie stałym, który dopuścił się krzywdzenia dziecka może zostać zawarty kontrakt lub spisany protokół ustaleń. Oba dokumenty muszą zawierać szczegółowe rozwiązania mające na celu powstrzymanie dalszego krzywdzenia. Z pracownikiem współpracującym jednorazowo, który dopuścił się krzywdzenia dziecka spisany jest protokół ustaleń i powzięta jest decyzja o braku możliwości dalszej współpracy.
W przypadku, gdy zostanie powzięte podejrzenie, że pracownik dopuszcza się przestępstwa na szkodę dziecka Dyrektor Biblioteki lub osoba odpowiedzialna za Politykę Ochrony Dzieci ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia o powyższym policji lub też właściwej miejscowo prokuratury.
2. Procedura w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka w rodzinie (przez rodziców lub opiekunów) poprzez:
a. Przemoc fizyczną i psychiczną.
b. Zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie – działania i zaniechanie podejmowane przez rodziców/opiekunów/inne osoby, pod których opieką dziecko pozostaje w domu rodzinnym (np. zaniedbanie higieny, zdrowia, żywienia dziecka, niedostosowanie ubioru dziecka do warunków atmosferycznych, brak właściwego nadzoru nad wypełnianiem przez dziecko obowiązku szkolnego, negatywne nastawianie dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi/jego rodzinie).
c. Inne przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystywanie seksualne
(w tym również: komercyjne wykorzystywanie seksualne), zgwałcenie małoletniego, rozpijanie małoletniego, grooming, porwanie małoletniego, porzucenie małoletniego, pornografia dziecięca, niealimentowanie małoletniego.
W przypadku pozyskania przez pracowników Biblioteki / osoby współpracujące informacji o krzywdzeniu dziecka przez jego opiekunów należy niezwłocznie --podjąć kroki interwencyjne, które zabezpieczą dobro dziecka. Równolegle do działań związanych z działaniami podejmowanymi wewnątrz Biblioteki oraz powiadomieniem Dyrektora szkoły, do której uczęszcza dziecko, mającymi na celu udzielenie wsparcia dziecku, należy uruchomić procedurę zewnętrzną.
- W przypadku przemocy fizycznej / psychicznej –
Szczególną procedurą w sytuacjach przemocy (fizycznej i psychicznej) w rodzinie jest procedura „Niebieskiej Karty”, która została uregulowana w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” wydanym jako akt wykonawczy na podstawie art. 9d ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
- W przypadku stwierdzenia, że dobro dziecka jest zagrożone np. dziecko jest zaniedbywane bądź w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka informacja o tym fakcie powinna zostać niezwłocznie przekazana dyrektorowi szkoły, do której uczęszcza dziecko. Zgodnie z art. 304 § 2 Kodeksu postępowania karnego placówka oświatowa, kulturalna jako instytucja samorządowa ma obowiązek prawny niezwłocznego zgłoszenia podejrzenia popełnienia przestępstwa na policji lub pisemnego zawiadomienia właściwej miejscowo prokuratury (ze względu na miejsce popełnienia przestępstwa). Obowiązek prawny zgłoszenia podejrzenia popełnienia przestępstwa oznacza, że jeżeli z powodu zaniechania zgłoszenia dziecko dozna szkody – dyrektor placówki jako funkcjonariusz publiczny może ponieść odpowiedzialność karną z tego tytułu.
7. Zasady ochrony danych osobowych dziecka
Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Pracownik Biblioteki / osoba współpracująca z Biblioteką ma obowiązek zachowania tajemnicy danych osobowych, które przetwarza
oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem. Dane osobowe dziecka są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
Biblioteka uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.
Pracownikowi / osobie współpracującej z Biblioteką nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie) w trakcie trwania zajęć bez pisemnej zgody opiekuna dziecka. W celu uzyskania zgody opiekuna dziecka na utrwalanie wizerunku dziecka, pracownik Biblioteki / osoba współpracująca z Biblioteką może skontaktować się z opiekunem dziecka i ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka bez wiedzy i zgody tego opiekuna. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekunów na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana. Wszystkie osoby nie będące pracownikami Biblioteki , bądź osobami z nią współpracującymi, a utrwalające wizerunek dzieci na nośnikach, zobowiązane są do nie wykorzystywania ich w celach niezgodnych z prawem.
8. Monitoring
1. Kierownictwo instytucji wyznacza PANIĄ DOROTĘ ŚWIDERSKĄ jako osobę odpowiedzialną za Politykę ochrony dzieci w instytucji.
2. Osoba, o której mowa w punkcie poprzedzającym, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki oraz za proponowanie zmian w Polityce.
3. Osoba, o której mowa w punkcie poprzedzającym, przeprowadza wśród personelu instytucji, raz na 12 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki. Wzór ankiety stanowi Załącznik do niniejszej Polityki.
4. W ankiecie personel może proponować zmiany Polityki oraz wskazywać naruszenia Polityki w instytucji.
5. Osoba, o której mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu, dokonuje opracowania ankiet wypełnionych przez członków personelu. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje kierownictwu instytucji.
6. Kierownictwo instytucji wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza personelowi nowe brzmienie Polityki.
9. Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. F. Becińskiego w Radziejowie
1. Infrastruktura sieciowa w siedzibie instytucji bądź na terenie placówki, w której instytucja prowadzi działania umożliwia dostęp do internetu, zarówno personelowi, jak i dzieciom, w czasie zajęć i poza nimi.
2. Sieć jest monitorowana, tak, aby możliwe było zidentyfikowanie sprawców ewentualnych nadużyć.
3. Rozwiązania organizacyjne na poziomie instytucji bazują na aktualnych standardach bezpieczeństwa.
4. Wyznaczona jest osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo sieci w instytucji. Do obowiązków tej osoby należą:
a. Zabezpieczenie sieci internetowej w siedzibie instytucji bądź na terenie placówki, w której instytucja prowadzi działania przed niebezpiecznymi treściami poprzez instalację i aktualizację odpowiedniego, nowoczesnego oprogramowania.
b. Przynajmniej raz w miesiącu sprawdzanie, czy na komputerach ze swobodnym dostępem podłączonych do internetu nie znajdują się niebezpieczne treści. W przypadku znalezienia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik stara się ustalić, kto korzystał z komputera w czasie ich wprowadzenia. Informację o dziecku, które korzystało z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik przekazuje kierownictwu instytucji, a to następnie organizuje spotkanie z opiekunami dziecka, aby przekazać informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb oraz o sposobach reakcji na zdarzenie.
5. Istnieje regulamin korzystania z internetu przez dzieci oraz procedura określająca działania, które należy podjąć w sytuacji znalezienia niebezpiecznych treści na komputerze.
6. W przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika instytucji, ma on obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu. Pracownik instytucji czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania z internetu przez dzieci podczas zajęć.
7. W miarę możliwości osoba odpowiedzialna za internet przeprowadza z dziećmi cykliczne warsztaty dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu.
8. Instytucja zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu, przy komputerach, z których możliwy jest swobodny dostęp do sieci.
10. Przepisy końcowe
1. Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.
2. Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla personelu instytucji, w szczególności poprzez wywieszenie w miejscu ogłoszeń dla personelu lub poprzez przesłanie jej tekstu drogą elektroniczną.