533 099 673 - Wypożyczalnia dla dorosłych
537 932 935 - Karolina Ćwikła - DYREKTOR BIBLIOTEKI
  • Facebook Biblioteka Radzijów
  • BIP Biblioteka Radzijów

Artykuł pt. "Taka historia raDZIEJÓW".

Link do artykułu pt. "Taka historia raDZIEJÓW", zamieszczonego na stronach 15-16 czasopisma "Powiatowe ABC" nr 1/255 (ROK XXIV), styczeń 2024r.

Poszukiwania w ramach mojego projektu pt. „Taka historia raDZIEJÓW” prowadzone są na podstawie stosownych decyzji i pozwoleń wydanych przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu, Delegatura we Włocławku. Znaleziska są zabezpieczane, opisywane i przekazywane do WUOZ we Włocławku a finalnie mam nadzieję, że zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostaną przekazane do Muzeum w Płowcach lub Izby Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie.

https://www.radziejow.pl/plik,16261,abc-styczen-2024-pdf.pdf

 

Wszelkie prawa zastrzeżone - jakiekolwiek wykorzystanie zdjęć, tekstu (także jego fragmentu) lub prezentacji wymaga zgody autora.

Tekst i foto - Krzysztof Wątrobicz

Poniżej - artykuł w pełnej wersji oraz prezentacja znalezisk.

 

  • KAMIENNA SIEKIERKA z okresu Neolitu, która może liczyć około 5-6 tysięcy lat.
    KAMIENNA SIEKIERKA z okresu Neolitu, która może liczyć około 5-6 tysięcy lat.
  • Sierp z brązu z charakterystyczną m.in. dla tego materiału zieloną patyną, datowany na 1200-1000 p.n.e. (kultura łużycka).
    Sierp z brązu z charakterystyczną m.in. dla tego materiału zieloną patyną, datowany na 1200-1000 p.n.e. (kultura łużycka).
  • Fragment SZPILI HOLSZTYŃSKIEJ z brązu  -  służyła do spinania szat. Można ja datować  na 2. połowę III wieku p.n.e., lub na początki II w. p.n.e.  i  łączyć należy z aktywnością na terenie Kujaw ludności kultury jastorfskiej w tym czasie.
    Fragment SZPILI HOLSZTYŃSKIEJ z brązu - służyła do spinania szat. Można ja datować na 2. połowę III wieku p.n.e., lub na początki II w. p.n.e. i łączyć należy z aktywnością na terenie Kujaw ludności kultury jastorfskiej w tym czasie.
  • Podzcas poszukiwań w okolicy Radziejowa :)
    Podzcas poszukiwań w okolicy Radziejowa :)
  • Fragment SZPILI HOLSZTYŃSKIEJ z brązu, fibula z wyobrażeniem zwierzęcia (rogi - wół, byk), na dole cała fibula ze spężynką i igłą, oraz dwa srebrne denary  rzymskie z II w. cesarzowej  SABINY, (żony cesarza Hadriana) i  denar cesarza KOMMODUSA.
    Fragment SZPILI HOLSZTYŃSKIEJ z brązu, fibula z wyobrażeniem zwierzęcia (rogi - wół, byk), na dole cała fibula ze spężynką i igłą, oraz dwa srebrne denary rzymskie z II w. cesarzowej SABINY, (żony cesarza Hadriana) i denar cesarza KOMMODUSA.
  • Srebrne denary rzymskie z  I i II w. n.e. a więc mają prawie 2000 lat. U góry denar cesarza Kommodusa ze stojącym, nagim Geniuszem na rewersie,  na dole po lewej - denar cesarza Domicjana, a po prawej - denar cesarza Trajana.
    Srebrne denary rzymskie z I i II w. n.e. a więc mają prawie 2000 lat. U góry denar cesarza Kommodusa ze stojącym, nagim Geniuszem na rewersie, na dole po lewej - denar cesarza Domicjana, a po prawej - denar cesarza Trajana.
  • Fibule (zapinki) z Okresu Wpływów Rzymskich, które można datować na II wiek a więc mają ponad 1800 lat. Wykonane są z brązu i służyły do spinania szat (ubrań). Rozmiar tych fibul to 3,5 - 4cm.
    Fibule (zapinki) z Okresu Wpływów Rzymskich, które można datować na II wiek a więc mają ponad 1800 lat. Wykonane są z brązu i służyły do spinania szat (ubrań). Rozmiar tych fibul to 3,5 - 4cm.
  • Denar koronny Władysława III Warneńczyka wybity w mennicy krakowskiej w latach 1434-1444.
    Denar koronny Władysława III Warneńczyka wybity w mennicy krakowskiej w latach 1434-1444.
  • Szeląg krzyżacki z XV wieku, którego znalazłem podczas budowy Muzeum w Płowcach. Pierwszy sygnał w ziemi wykopanej pod fundamenty muzeum okazał się piękną monetą.
    Szeląg krzyżacki z XV wieku, którego znalazłem podczas budowy Muzeum w Płowcach. Pierwszy sygnał w ziemi wykopanej pod fundamenty muzeum okazał się piękną monetą.
  • Na poszukiwaniach nie jestem święty ale się staram, nawet aureola dzisiaj się pojawiła.
    Na poszukiwaniach nie jestem święty ale się staram, nawet aureola dzisiaj się pojawiła.
  • Szóstak koronny Zygmunta III Wazy (czyli sześć groszy), wybity w mennicy w Krakowie w roku 1627.
    Szóstak koronny Zygmunta III Wazy (czyli sześć groszy), wybity w mennicy w Krakowie w roku 1627.
  • Różne znaleziska od starożytności aż po wiek XIX.
    Różne znaleziska od starożytności aż po wiek XIX.
  • Medalik religijny z napisem ROMA, wyprodukowany w mennicy papieskiej w Rzymie, który prawdopodobnie można datować na koniec XVII lub wiek XVIII,  widzimy Św. Annę (matkę Maryi) i samą Maryję oraz aniołów adorujących Najświętszy Sakrament.
    Medalik religijny z napisem ROMA, wyprodukowany w mennicy papieskiej w Rzymie, który prawdopodobnie można datować na koniec XVII lub wiek XVIII, widzimy Św. Annę (matkę Maryi) i samą Maryję oraz aniołów adorujących Najświętszy Sakrament.
  • Wykrywacz metali, saperka i plecak to podstawowy sprzęt poszukiwacza. Oczywiście przydaje się też „odrobina” wiedzy i szczęścia.
    Wykrywacz metali, saperka i plecak to podstawowy sprzęt poszukiwacza. Oczywiście przydaje się też „odrobina” wiedzy i szczęścia.
  • Pieczęć a poprawnie mówiąc tłok pieczętny z herbem DĄBROWA i inicjałami SMM, który można datować na XVI lub przełom XVI  i  XVIIw. Pierwsze dwie litery w inicjale pochądzą od imion a trzecia od nazwiska szlachcica, który tego tłoka pieczętnego używał
    Pieczęć a poprawnie mówiąc tłok pieczętny z herbem DĄBROWA i inicjałami SMM, który można datować na XVI lub przełom XVI i XVIIw. Pierwsze dwie litery w inicjale pochądzą od imion a trzecia od nazwiska szlachcica, który tego tłoka pieczętnego używał
  • Carski tłok pieczętny (potocznie nazywany pieczęcią) z okresu zaborów, związany z dawnym młynarstwem w Izbicy Kujawskiej, znaleziony tuż obok tej miejscowości.
    Carski tłok pieczętny (potocznie nazywany pieczęcią) z okresu zaborów, związany z dawnym młynarstwem w Izbicy Kujawskiej, znaleziony tuż obok tej miejscowości.
  • Podczas poszukiwań w wykrywaczem metali.
    Podczas poszukiwań w wykrywaczem metali.
  • Guzik napoleoński 33 pułku piechoty liniowej z okresu 1803-1815r.
    Guzik napoleoński 33 pułku piechoty liniowej z okresu 1803-1815r.
  • Poszukiwania o zachodzie słońca.
    Poszukiwania o zachodzie słońca.
  • Krzyżyk z XVIII wieku.
    Krzyżyk z XVIII wieku.
  • Duży krzyżyk (4,5 x 2,5cm), który można datować na XIX w. Z jednej strony widzimy ukrzyżowanego Chrystusa a na odwrocie narzędzia męki Pańskiej.
    Duży krzyżyk (4,5 x 2,5cm), który można datować na XIX w. Z jednej strony widzimy ukrzyżowanego Chrystusa a na odwrocie narzędzia męki Pańskiej.
  • Srebrna moneta – szóstak koronny czyli sześć groszy Jana II Kazimierza Wazy z 1667r. Widoczny nominał monety VI  oraz herby Polski, Litwy i Wazów.
    Srebrna moneta – szóstak koronny czyli sześć groszy Jana II Kazimierza Wazy z 1667r. Widoczny nominał monety VI oraz herby Polski, Litwy i Wazów.
  • Srebrne denary rzymskie cesarzy DOMICJANA i  NERONA, które można datować na I wiek czyli mają ponad 1900 lat.
    Srebrne denary rzymskie cesarzy DOMICJANA i NERONA, które można datować na I wiek czyli mają ponad 1900 lat.
  • Cała fibula (zapinka) z Okresu Wpływów Rzymskich, kompletna ze sprężynką i igłą, można ją datować na II w.
    Cała fibula (zapinka) z Okresu Wpływów Rzymskich, kompletna ze sprężynką i igłą, można ją datować na II w.
  • Fibuka tarczowata ( to ta z motywem trójkątów),  kolejna  fibula i rzymska moneta SESTERC z II w. a więc mają ponad 1800 lat.
    Fibuka tarczowata ( to ta z motywem trójkątów), kolejna fibula i rzymska moneta SESTERC z II w. a więc mają ponad 1800 lat.
  • Na polu fajnie jest.
    Na polu fajnie jest.
  • Srebrne, denary rzymskie z I i II w. n.e. cesarzy : Trajana (denar u góry), Kommodusa (denar po lewej), Marka Aureliusza (po prawej).
    Srebrne, denary rzymskie z I i II w. n.e. cesarzy : Trajana (denar u góry), Kommodusa (denar po lewej), Marka Aureliusza (po prawej).
  • 1/12 część talara pruskiego Fryderyka II Wielkiego, wybita w roku 1765.
    1/12 część talara pruskiego Fryderyka II Wielkiego, wybita w roku 1765.
  • Srebrne, denary rzymskie z I i II w. n.e. cesarzy: Kommodusa, Marka Aureliusza i Trajana.
    Srebrne, denary rzymskie z I i II w. n.e. cesarzy: Kommodusa, Marka Aureliusza i Trajana.
  • Często codzienność poszukiwacza wygląda właśnie tak, czyli „miliony” współczesnych śmieci: zardzewiałe, żelazne „cosie” niepodobne do niczego, blaszki, kapselki od wódeczki, puszki po piwie, kawałek widelca itd.
    Często codzienność poszukiwacza wygląda właśnie tak, czyli „miliony” współczesnych śmieci: zardzewiałe, żelazne „cosie” niepodobne do niczego, blaszki, kapselki od wódeczki, puszki po piwie, kawałek widelca itd.

Lokalizacja

Biblioteka