Artykuł pt. "Taka historia raDZIEJÓW".

Link do artykułu pt. "Taka historia raDZIEJÓW", zamieszczonego na stronach 15-16 czasopisma "Powiatowe ABC" nr 1/255 (ROK XXIV), styczeń 2024r.

Poszukiwania były prowadzone na podstawie decyzji i pozwoleń wydanych przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu, Delegatura we Włocławku.

Różne znaleziska od starożytności aż po wiek XIX.
    Srebrne denary rzymskie z II w. n.e. a więc mają ponad 1800 lat i tak ładnie zachowały się w ziemi. Po lewej denar z popiersiem cesarza Marka Aureliusza, po prawej jego syna i następcy cesarza Kommodusa.
    Wykrywacz metali, saperka i plecak to podstawowy sprzęt poszukiwacza. Oczywiście przydaje się też „odrobina” wiedzy i szczęścia.
    Srebrna moneta – szóstak koronny czyli sześć groszy Jana II Kazimierza Wazy z 1667r. Widoczny nominał monety VI oraz herby Polski, Litwy i Wazów.
    Sierp z brązu z charakterystyczną m.in. dla tego metalu zieloną patyną, datowany na 1200-1000 p.n.e. (kultura łużycka).
    Carski tłok pieczętny (potocznie nazywany pieczęcią) z okresu zaborów, związany z dawnym młynarstwem w Izbicy Kujawskiej, znaleziony tuż obok tej miejscowości.
    Podczas poszukiwań w wykrywaczem metali.
    Medalik religijny z napisem ROMA, wyprodukowany w mennicy papieskiej w Rzymie, który prawdopodobnie można datować na koniec XVII lub wiek XVIII, widzimy Św. Annę (matkę Maryi) i samą Maryję.
    Druga strona medalika, na której widzimy aniołów adorujących Najświętszy Sakrament.
    Guzik napoleoński 33 pułku piechoty liniowej z okresu 1803-1815r.
    Na polu fajnie jest.