"PRZEJŚCIE" - WYSTAWA FOTOGRAFII
MIROSŁAWA RZESZOWSKIEGO.
Zapraszamy do zwiedzania.
Mirosław Rzeszowski urodzony 26 września 1960 r. w Szubinie
Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie od 1 lipca 2003r. Współzałożyciel Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego i jego prezes. Wieloletni działacz i twórcą kultury oraz działacz społeczny, członek Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego, członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, członek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Przytulisko w Szubinie ( do jego rozwiązania) . Członek Towarzystwa Artystów Plastyków oddział Poznański. W latach 1900-1999 był współtwórcą i realizatorem lokalnego programu kulturalnego pod nazwą Szubiński Butik, który ukazywał się w sieci telewizji kablowej w Szubinie. Rzeszowski wszedł też do grupy założycielskiej pisma lokalnego Szubiński Pelikan, który ukazywał się pierwotnie jako jednodniówka by w 1992r. W 2001r. stał się jednym z głównych inspiratorów i współzałożycieli oraz pierwszym prezesem grupy fotograficznej znanej pod nazwą Klub Miłośników Fotografii Flesz działającej w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie gdzie Flesz ma swoją galerię. W październiku 2021r. Klub obchodził swoje 20-lecie! Rzeszowski jako zapalony fotografik, do 2022r. miał 25 wystaw indywidualnych na terenie kraju. Prezentował przede wszystkim drzwi. One właśnie stanowią jeden z głównych obiektów jego zainteresowania jako fotografa. - Drzwi rozpatruje jako obiekt zabytkowy, który ginie z ulic na naszych oczach, jako dzieło sztuki rzemieślniczej czerpiącej swe wzory z wielu stylów architektonicznych od antyku po styl postmodernistyczny . Organizowanie wystaw fotograficznych drzwi jest też wyrazem szacunku jaki składa anonimowym twórcom. Jeden z wielu artykułów o twórczości fotograficznej |Rzeszowskiego ukazał się w nr 5-7/2015r. Biuletynu Informacji Kulturalnej autorstwa Jerzego Rochowiaka wydawanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.
Rzeszowski był współredaktorem i współautorem ( wspólnie z P. Kamilą Czechowską) znanego i ważnego dla społeczności lokalnej wydawnictwa Duch i Czas. Materiały do Dziejów Historii i Kultury Szubina i Okolicy. Jednym z ważniejszych dokonań prezesa SZTK było zainicjowanie w Szubinie, utworzenia miejsc pamięci pochowanych, na byłych cmentarzach ewangelickim i żydowskim kolejno w 2009r. i w 2011r.
Rzeszowski nie poprzestaje na pracy kulturalnej i społecznej. Uzyskawszy dyplom socjoterapeuty w sierpniu 2002r. I licznych szkoleń pracował ze współuzależnionym i uzależnionymi od alkoholu m.in. współprowadząc grupę wsparcia dla osób współuzależnionych w Królikowie i pracując indywidualnie z uzależnionymi od alkoholu ( Królikowo, Zamość, Rynarzewo, Szubin) . Ponadto od grudnia 2006 r. prowadził zajęcia socjoterapeutyczne i zakresu terapii sztuką z dziećmi w świetlicy Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Kraina Uśmiechu w Szubinie. W ciągu pięciu lat pracy z dziećmi napisał, i wyreżyserował klika scenariuszy przedstawień teatralnych dla dzieci. Dzięki niemu powstała grupa teatralna Figliki działającą w ramach Krainy Uśmiechu w Szubinie w latach 2006 - 2011. Realizując program terapii przez sztukę przygotował i zrealizował z dziećmi szereg przedstawień teatralnych swego autorstwa jak : Julka i Romek, Wiosenne Manewry, Ani i Wiatr i inne. Rzeszowski współpracował też z teatrem szkolnym Szalone Jagody działającym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im prof. Emila Chroboczka w Szubinie. Spod jego pióra wyszedł m.in. tekst hymnu o Pałukach z muzyką Jolanty Muzalewskiej ( 2004r.) Sztuki Gra dla Kobiet (2005r.) i Bokserki ( 2008r.) - wystawiane przez w/w zespół.
W 2018r. zdobył uprawnienia mediatora, a 17 lipca 2018r. został wpisany na stałą listę mediatorów sądowych przy Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy. Od lutego 2020r. Mirosław Rzeszowski udziela się jako społeczny kurator sądowy.
Publikacje
Rzeszowski jest autorem tekstów i współredaktorem wydawnictwa lokalnego Duch i Czas . w/w wydał zbiór bajek terapeutycznych pt.: Sześć Sekretów, (2010r.) ( ilustracje do bajek wykonała szubinianka Klaudia Rajmann) oraz czterech tomików wierszy: Wyrwane z ciała ( 2012r.), Tego chcę (2014r.) Sen_s ( 2016) oraz Personalnie ( 2020r.)
„ Wielozadaniowość Bibliotekarza w Małej Bibliotece. - esej zawarty w pracy zbiorowej pt. Bibliotekarz Uniwersalność i Innowacyjność Profesji pod red. Katarzyna Domańskiej i in. Bydgoszcz 2009
Rzeszowski nie poprzestaje na własnej twórczości. Promuje także literacką twórczość amatorską. Temu celowi służy konkurs literacki skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych, pod nazwą Pegaz na Pałukach i Krajnie ( 2010 do 2019 a następnie na Skrzydłach Pegaza od 2020r. )
Redaktor i współautor publikacji Biblioterapia i Biblioteka. Odrodzenie i Nowa Szansa. Materiały z sesji popularnonaukowej przygotowanej i zrealizowanej przez Rzeszowskiego w szubińskiej bibliotece.
Szubin 2007r. publikacje w pół roczniku Bibliotekarz Kujawsko-Pomorski m.in. dot osób autystycznych w bibliotekach publicznych ( 2010r.) oraz historii grupy fotograficznej Flesz w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie ( 2020r.)
W latach 2019-2020 był aktywnym członkiem Komitetu Odbudowy Pomnika - Mogiły Powstańców Wielkopolskich w Szubinie.
Odznaczenia/wyróżnienia
Medal „ Za Zasługi Dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich”
23.04.2002r.
Odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
11.09 2014r.
Wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego
22.06.2016r.
Medal Wierni Tradycji nadany przez Zarząd Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu
11.11. 2019r.
Trzy Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za pośrednictwem Dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy w okresie od 2004 do 2017r.
Nagroda Zarządu Powiatu w Nakle nad Notecią 2010r. , 2021.