28.092022

Bibliotekę odwiedziła Pani Sasha Levy Faust z Santa Fe, w stanie New Mexico (Stany Zjednoczone).

Chciała poznać miasto z  którego pochodzą jej przodkowie oraz historię dawnej społeczności żydowskiej Radziejowa, którą przestawił historyk i bibliotekarz Krzysztof Wątrobicz.  Zwiedziła wystawę  oraz wysłuchała opowieści o historii Żydów radziejowskich – społeczności, która przez setki lat współtworzyła to miasto. Następnie spacerowaliśmy uliczkami Radziejowa, którymi z  pewnością chodzili także przodkowie Sashy oraz odwiedziliśmy miejsca w których żyli. Odnaleźliśmy miejsca w których kiedyś znajdowały się Synagogi a także kirkut (cmentarz żydowski).  Dla Sashy była to sentymentalna, wzruszająca podróż do ziemi przodków.